CT0603CSF-3N3M
Mfr.Part #
CT0603CSF-3N3M
Fixed Inductors
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Orientation :
G
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Frequency - Self Resonant :
5.9GHz
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Finish :
Chrome
Shell Material :
Brass
Color :
Silver
Inductance :
3.3 nH
Shell Size - Insert :
316
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Current Rating (Amps) :
6A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-20°C ~ 80°C
Series :
2B
Cable Opening :
Applications :
Type :
Wirewound
Primary Material :
Metal
Voltage Rating :
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Number of Positions :
16
Contact Material :
Bronze
Features :
Potted
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
DC Resistance (DCR) :
45mOhm
Backshell Material, Plating :
Package :
Bulk
Shell Size, MIL :
Tolerance :
±20%
Contact Finish Thickness - Mating :
Termination :
Solder
Datasheets
CT0603CSF-3N3M
Central Technologies CT0603CSF-3N3M
CT0603CSF-3N3M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD