CT0603CSF-3N3J
Mfr.Part #
CT0603CSF-3N3J
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Stock
20
In Stock :
20
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Frequency - Self Resonant :
5.9GHz
HTS Code :
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
JESD-609 Code :
e3
Case/Size Code :
0603
Product Status :
Active
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Tolerance :
±5%
ct0603csf
Shielded :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductance :
3.3 nH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package :
Tape and Reel (TR)
Test Frequency :
250 MHz
Inductance-Nom (L) :
0.0033 µH
Surface Mount :
yes
Rated Current-Max :
0.7 A
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminals :
2
DC Resistance :
0.045 Ω
DC Resistance (DCR) :
45mOhm
Type :
Wirewound
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Core Material :
Ceramic
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Datasheets
CT0603CSF-3N3J
Central Technologies CT0603CSF-3N3J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD