CT0603CSF-39NJ
Mfr.Part #
CT0603CSF-39NJ
Surface Mount :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Core Material :
Ceramic
Number of Functions :
1
Inductance-Nom (L) :
0.039 µH
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Silver (Sn/Ni/Ag)
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Shielded :
No
JESD-609 Code :
e2
Number of Terminals :
2
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance :
0.25 Ω
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance :
39 nH
Case/Size Code :
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
2.2GHz
Mounting Type :
Surface Mount
Test Frequency :
250 MHz
Product Status :
Active
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
DC Resistance (DCR) :
250mOhm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Rated Current-Max :
0.6 A
ECCN Code :
EAR99
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
CT0603CSF-39NJ
Central Technologies CT0603CSF-39NJ
CT0603CSF-39NJ datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD