CT0603CSF-39NG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT0603CSF-39NG
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Stock
310
In Stock :
310
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Package :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance (DCR) :
250mOhm
Product Status :
Active
Tolerance :
±2%
Series :
ct0603csf
Core Material :
Ceramic
Number of Terminals :
2
Rated Current-Max :
0.6 A
Inductance :
39 nH
Number of Functions :
1
Test Frequency :
250 MHz
Inductance-Nom (L) :
0.039 µH
Case/Size Code :
0603
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Shielded :
No
Pbfree Code :
yes
DC Resistance :
0.25 Ω
HTS Code :
Frequency - Self Resonant :
2.2GHz
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Type :
Wirewound
Datasheets
CT0603CSF-39NG
Central Technologies CT0603CSF-39NG
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD