CT0603CSF-36NK
Mfr.Part #
CT0603CSF-36NK
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Rated Current-Max :
0.6 A
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance :
36 nH
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
ONE SURFACE
DC Resistance (DCR) :
250mOhm
Shielded :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Test Frequency :
250 MHz
Surface Mount :
yes
Series :
ct0603csf
Inductance-Nom (L) :
0.036 µH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Tolerance :
10%
Number of Terminals :
2
HTS Code :
DC Resistance :
0.25 Ω
Wirewound
Core Material :
Ceramic
Case/Size Code :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Frequency - Self Resonant :
2.08GHz
Number of Functions :
1
Package :
Tape and Reel (TR)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
38
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
CT0603CSF-36NK
Central Technologies CT0603CSF-36NK
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD