CT0603CSF-30NK
Mfr.Part #
CT0603CSF-30NK
Fixed Inductors
Number of Terminals :
2
Shielded :
No
DC Resistance (DCR) :
144mOhm
Package :
Tape and Reel (TR)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
37
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductance :
30 nH
Terminal Shape :
ONE SURFACE
JESD-609 Code :
e3
Type :
Wirewound
Pbfree Code :
yes
DC Resistance :
0.144 Ω
Test Frequency :
250 MHz
Rated Current-Max :
0.6 A
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Tolerance :
10%
Inductance-Nom (L) :
0.03 µH
Case/Size Code :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
2.25GHz
HTS Code :
Series :
ct0603csf
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Core Material :
Ceramic
Datasheets
CT0603CSF-30NK
Central Technologies CT0603CSF-30NK
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD