CT0603CSF-30NJ
Mfr.Part #
CT0603CSF-30NJ
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Stock
2
In Stock :
2
Surface Mount
Shielded :
No
DC Resistance (DCR) :
144mOhm
Case/Size Code :
0603
JESD-609 Code :
e3
Test Frequency :
250 MHz
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Pbfree Code :
yes
Core Material :
Ceramic
Frequency - Self Resonant :
2.25GHz
Rated Current-Max :
0.6 A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Product Status :
Active
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Quality Factor-Min (at L-nom) :
37
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Number of Functions :
1
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Package :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Compliant
DC Resistance :
0.144 Ω
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminals :
Inductance-Nom (L) :
0.03 µH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance :
30 nH
HTS Code :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Datasheets
CT0603CSF-30NJ
Central Technologies CT0603CSF-30NJ
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD