CT0603CSF-27NK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT0603CSF-27NK
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Pbfree Code :
yes
Test Frequency :
250 MHz
Inductance-Nom (L) :
0.027 µH
Surface Mount :
yes
DC Resistance :
0.22 Ω
Inductance :
27 nH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Product Status :
Active
Number of Functions :
1
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Type :
Wirewound
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package :
Tape and Reel (TR)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Frequency - Self Resonant :
2.8GHz
Rated Current-Max :
0.6 A
ECCN Code :
EAR99
Shielded :
No
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
10%
Series :
ct0603csf
DC Resistance (DCR) :
220mOhm
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Case/Size Code :
Number of Terminals :
2
Core Material :
Ceramic
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
HTS Code :
Datasheets
CT0603CSF-27NK
Central Technologies CT0603CSF-27NK
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD