CT0603CSF-24NK
Mfr.Part #
CT0603CSF-24NK
Fixed Inductors
HTS Code :
Type :
Wirewound
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Tolerance :
10%
Product Status :
Active
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance-Nom (L) :
0.024 µH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
ct0603csf
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Surface Mount :
yes
Quality Factor-Min (at L-nom) :
37
Test Frequency :
250 MHz
Shielded :
No
Pbfree Code :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Terminals :
2
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Rated Current-Max :
0.7 A
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Inductance :
24 nH
Reach Compliance Code :
Compliant
DC Resistance :
0.135 Ω
Frequency - Self Resonant :
2.65GHz
Number of Functions :
1
Core Material :
Ceramic
DC Resistance (DCR) :
135mOhm
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Case/Size Code :
Datasheets
CT0603CSF-24NK
Central Technologies CT0603CSF-24NK
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD