CT0603CSF-24NG
Mfr.Part #
CT0603CSF-24NG
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Stock
290
In Stock :
290
Fixed Inductors
Quality Factor-Min (at L-nom) :
37
Number of Terminals :
2
Number of Functions :
1
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
135mOhm
Case/Size Code :
0603
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Core Material :
Ceramic
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductance-Nom (L) :
0.024 µH
Shielded :
No
HTS Code :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Surface Mount :
yes
Frequency - Self Resonant :
2.65GHz
Rated Current-Max :
0.7 A
Reach Compliance Code :
Compliant
Type :
Wirewound
Pbfree Code :
yes
Inductance :
24 nH
Test Frequency :
250 MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Tolerance :
±2%
DC Resistance :
0.135 Ω
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CT0603CSF-24NG
Central Technologies CT0603CSF-24NG
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD