CT0603CSF-23NJ
Mfr.Part #
CT0603CSF-23NJ
Fixed Inductors
Quality Factor-Min (at L-nom) :
38
ECCN Code :
EAR99
Inductance :
23 nH
Number of Functions :
1
Product Status :
Active
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductance-Nom (L) :
0.023 µH
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Shielded :
No
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Compliant
Pbfree Code :
yes
DC Resistance :
0.135 Ω
Tolerance :
5%
ct0603csf
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
2.85GHz
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Number of Terminals :
2
Test Frequency :
250 MHz
Case/Size Code :
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Mounting Type :
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount :
yes
Core Material :
Ceramic
Rated Current-Max :
0.7 A
DC Resistance (DCR) :
135mOhm
Datasheets
CT0603CSF-23NJ
Central Technologies CT0603CSF-23NJ
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD