CT0603CSF-1N6M
Mfr.Part #
CT0603CSF-1N6M
Fixed Inductors
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Connection :
Soldering
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Series :
ct0603csf
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
RoHS-compliant :
Inductance :
1.6 nH
Frequency - Self Resonant :
12.5GHz
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Rated Current-Max :
0.7 A
JESD-609 Code :
e3
Quality Factor-Min (at L-nom) :
24
Case/Size Code :
Tolerance :
±20%
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Test Frequency :
250 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductance-Nom (L) :
0.0016 µH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DC Resistance :
0.03 Ω
Number of Terminals :
2
Type :
J01003A1218
Core Material :
Ceramic
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mounting Type :
Surface Mount
Shielded :
No
Max. frequency :
4GHz
Content :
1pc(s)
Impedance :
75Ω
Seal type :
Bayonet
DC Resistance (DCR) :
30mOhm
Case material :
Brass nickel plated
Manufacturer part # :
J01003A1218
Datasheets
CT0603CSF-1N6M
Central Technologies CT0603CSF-1N6M
CT0603CSF-1N6M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD