CT0603CSF-1N6J
Mfr.Part #
CT0603CSF-1N6J
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Test Frequency :
250 MHz
Pbfree Code :
yes
Type :
Wirewound
Number of Terminals :
2
DC Resistance :
0.03 Ω
JESD-609 Code :
e3
Inductance-Nom (L) :
0.0016 µH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Rated Current-Max :
0.7 A
Quality Factor-Min (at L-nom) :
24
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±5%
Core Material :
Ceramic
Surface Mount :
yes
Number of Functions :
1
Frequency - Self Resonant :
12.5GHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Case/Size Code :
DC Resistance (DCR) :
30mOhm
Shielded :
No
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Inductance :
1.6 nH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
CT0603CSF-1N6J
Central Technologies CT0603CSF-1N6J
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD