CT0603CSF-18NK
Mfr.Part #
CT0603CSF-18NK
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
10%
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Functions :
1
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance-Nom (L) :
0.018 µH
Core Material :
Ceramic
Inductance :
18 nH
DC Resistance (DCR) :
170mOhm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Test Frequency :
250 MHz
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
ONE SURFACE
HTS Code :
Frequency - Self Resonant :
3.1GHz
Case/Size Code :
Number of Terminals :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance :
0.17 Ω
Shielded :
No
Series :
ct0603csf
JESD-609 Code :
e3
Product Status :
Active
Rated Current-Max :
0.7 A
Type :
Wirewound
ECCN Code :
EAR99
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Datasheets
CT0603CSF-18NK
Central Technologies CT0603CSF-18NK
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD