CT0603CSF-18NG
Mfr.Part #
CT0603CSF-18NG
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Stock
244
In Stock :
244
Fixed Inductors
Test Frequency :
250 MHz
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
3.1GHz
DC Resistance :
0.17 Ω
Package :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Inductance :
18 nH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Case/Size Code :
0603
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Functions :
1
Number of Terminals :
2
Inductance-Nom (L) :
0.018 µH
Rated Current-Max :
0.7 A
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±2%
Shielded :
No
DC Resistance (DCR) :
170mOhm
ct0603csf
Core Material :
Ceramic
Datasheets
CT0603CSF-18NG
Central Technologies CT0603CSF-18NG
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD