CT0603CSF-16NG
Mfr.Part #
CT0603CSF-16NG
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Stock
306
In Stock :
306
Surface Mount :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Inductance-Nom (L) :
0.016 µH
Inductance :
16 nH
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Product Status :
Active
Number of Functions :
1
Core Material :
Ceramic
Series :
ct0603csf
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Test Frequency :
250 MHz
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Quality Factor-Min (at L-nom) :
34
Type :
Wirewound
Shielded :
No
HTS Code :
Tolerance :
±2%
Case/Size Code :
0603
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Rated Current-Max :
0.7 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
104mOhm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminals :
2
DC Resistance :
0.104 Ω
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Frequency - Self Resonant :
3.3GHz
Datasheets
CT0603CSF-16NG
Central Technologies CT0603CSF-16NG
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD