CT0201F-10NJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT0201F-10NJ
Manufacturer
Central Technologies
Description
SMD CER CORE MULTI-LAYR INDUCTOR
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Pbfree Code :
yes
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Surface Mount :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
DC Resistance (DCR) :
510mOhm
Core Material :
Ceramic
Frequency - Self Resonant :
2.9GHz
HTS Code :
Number of Terminals :
2
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Case/Size Code :
0201
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance :
0.9 Ω
Rated Current-Max :
0.25 A
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Shielded :
No
Product Status :
Active
ECCN Code :
EAR99
Inductance-Nom (L) :
0.01 µH
Inductance :
10 nH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
4
Test Frequency :
100 MHz
Series :
ct0201f
Tolerance :
±5%
Type :
Multilayer
Datasheets
CT0201F-10NJ
Central Technologies CT0201F-10NJ
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD