CT-0500-D20
Mfr.Part #
CT-0500-D20
Manufacturer
Littelfuse
Description
CURR SENSE XFMR 500:5 DONUT
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Current Sense Transformers
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Type :
Non-Invasive (Solid Core)
Termination Style :
Wire Leads
Series :
CT
Current Rating (Amps) :
500A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2016
Current Ratio :
500:5
Datasheets
CT-0500-D20
Littelfuse CT-0500-D20
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:100 20A SMD
  • Murata Power Solutions
    CURR SENSE XFMR 10A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:500 30A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:166 10A T/H