CT-0400-D20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CT-0400-D20
Manufacturer
Littelfuse
Description
CURR SENSE XFMR 400:5 DONUT
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Current Sense Transformers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current Rating (Amps) :
400A
Factory Lead Time :
9 Weeks
Current Ratio :
Published :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
Non-Invasive (Solid Core)
Series :
CT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination Style :
Wire Leads
Datasheets
CT-0400-D20
Littelfuse CT-0400-D20
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:100 20A SMD
  • Murata Power Solutions
    CURR SENSE XFMR 10A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:500 30A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:166 10A T/H