CSRT2512FTR130-UP
Mfr.Part #
CSRT2512FTR130-UP
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES, CS, 2512, 0.13 OHM, 1%, 3.5
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Power (Watts) :
3.5W
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Ratings :
AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.033" (0.85mm)
Supplier Device Package :
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Style :
PCB Mount
Application :
Current Sense
Series :
CSRT
Composition :
Thin Film
Product Type :
Current Sense Resistors
Failure Rate :
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Tolerance :
±1%
Product Status :
Active
Resistance :
130 mOhms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 170°C
Subcategory :
Resistors
Datasheets
CSRT2512FTR130-UP
Stackpole Electronics, Inc. CSRT2512FTR130-UP
CSRT Series, Thin Film, 130 mOhms, 3.5W, ±1%, -55°C ~ 170°C