CSRT0805FTR130
Mfr.Part #
CSRT0805FTR130
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES, CS, 0805, 0.13 OHM, 1%, 0.5
Chip Resistor - Surface Mount
Package :
Digi-Reel?
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Series :
CSRT
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Application :
Current Sense
Supplier Device Package :
Resistance :
130 mOhms
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Product Status :
Active
Product Type :
Current Sense Resistors
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±1%
Subcategory :
Resistors
Datasheets
CSRT0805FTR130
Stackpole Electronics, Inc. CSRT0805FTR130
CSRT Series, Thin Film, 130 mOhms, 0.5W, 1/2W, ±1%, -55°C ~ 155°C