CSRN2512JT43L0
Mfr.Part #
CSRN2512JT43L0
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES 0.043 OHM 5% 2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
2W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Current Sense
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
43mOhm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Datasheets
CSRN2512JT43L0
Stackpole Electronics, Inc. CSRN2512JT43L0
FIXED RESISTOR CSRN Series, Thick Film, 43mOhm, 2W, ±5%, -55°C~155°C