CSRN2512FTR200
Mfr.Part #
CSRN2512FTR200
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES 0.2 OHM 1% 2W 2512
Stock
4
In Stock :
4
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
2W
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
2W
Height :
711.2μm
Resistance :
200mOhm
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
2W
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
2011
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%