CSRN2512FT75L0
Mfr.Part #
CSRN2512FT75L0
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES 0.075 OHM 1% 2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
2W
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
75mOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Max Power Dissipation :
2W
12 Weeks
Height :
711.2μm
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Datasheets
CSRN2512FT75L0
Stackpole Electronics, Inc. CSRN2512FT75L0
FIXED RESISTOR CSRN Series, Thick Film, 75mOhm, ±1%, -55°C~155°C