CSRN2010JT75L0
Mfr.Part #
CSRN2010JT75L0
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Description
RES 0.075 OHM 5% 1W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.197Lx0.097W 5.00mmx2.45mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Series :
CSRN
Power (Watts) :
1W
Height Seated (Max) :
0.030 0.75mm
Tolerance :
±5%
Resistance :
75mOhm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
CSRN2010JT75L0
Stackpole Electronics, Inc. CSRN2010JT75L0
FIXED RESISTOR CSRN Series, Thick Film, 75mOhm, 1W, ±5%, -55°C~155°C