CSRN2010JT60L0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CSRN2010JT60L0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.06 OHM 5% 1W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Series :
CSRN
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power (Watts) :
1W
Feature :
Current Sense
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thick Film
Size / Dimension :
0.197Lx0.097W 5.00mmx2.45mm
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.030 0.75mm
Resistance :
60mOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C