CSRL3-0R068F8
Mfr.Part #
CSRL3-0R068F8
Manufacturer
Riedon
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES 0.068 OHM 1% 3W 2512
Manufacturer :
Riedon
Composition :
Metal Element
Height - Seated (Max) :
0.035" (0.90mm)
Supplier Device Package :
Series :
CSRL
Operating Temperature :
-55°C ~ 170°C
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
Product Status :
Active
Number of Terminations :
2
Features :
Current Sense, Non-Inductive
Package :
Digi-Reel?
Temperature Coefficient :
Ratings :
Resistance :
68 mOhms
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Size / Dimension :
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Power (Watts) :
3W
Datasheets
CSRL3-0R068F8
Riedon CSRL3-0R068F8
CSRL Series, Metal Element, 68 mOhms, 3W, ±1%, -55°C ~ 170°C