CSR2512FT16L0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CSR2512FT16L0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.016 OHM 1% 2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
2W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CSR
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Width :
3.2004mm
Resistance :
16MOhms
Composition :
Thick Film
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
2W
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Feature :
Current Sense
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
660.4μm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Length :
6.4008mm
Max Power Dissipation :
2W
Size / Dimension :
0.252Lx0.126W 6.40mmx3.20mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
Max Operating Temperature :
155°C
Datasheets
CSR2512FT16L0
Stackpole Electronics, Inc. CSR2512FT16L0
CSR Series, Thick Film, 16mOhms, 2W, ±1%, -55°C~155°C