CSR1225FK62L0
Mfr.Part #
CSR1225FK62L0
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Description
RES 0.062 OHM 1% 3W 2512 WIDE
CSR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
3W
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
62mOhm
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Height Seated (Max) :
0.041 1.05mm
Pbfree Code :
yes
Feature :
Current Sense
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.122Lx0.248W 3.10mmx6.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CSR1225FK62L0
Stackpole Electronics, Inc. CSR1225FK62L0
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 62mOhm, 3W, ±1%, -55°C~155°C