CSR1225FK1R00
Mfr.Part #
CSR1225FK1R00
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Description
RES 1 OHM 1% 3W 2512 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.041 1.05mm
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.122Lx0.248W 3.10mmx6.30mm
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Series :
CSR
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thick Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
1Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Current Sense
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
CSR1225FK1R00
Stackpole Electronics, Inc. CSR1225FK1R00
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 1Ohm, 3W, ±1%, -55°C~155°C