CSR1210FT11L0
Mfr.Part #
CSR1210FT11L0
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES CS, 1210, 0.011 OHM, 1%, 0.5
Chip Resistor - Surface Mount
Subcategory :
Resistors
Resistance :
11 mOhms
Features :
Current Sense
Product Status :
Active
Tolerance :
±1%
Length :
3.2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Composition :
Thick Film
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Package :
Digi-Reel?
Product Type :
Current Sense Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Height :
0.55 mm
Supplier Device Package :
Ratings :
Series :
CSR
Width :
2.5 mm
Application :
Current Sense
Temperature Coefficient :
±600ppm/°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension :
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Mounting Style :
PCB Mount
Failure Rate :
Datasheets
CSR1210FT11L0
Stackpole Electronics, Inc. CSR1210FT11L0
CSR Series, Thick Film, 11 mOhms, 0.5W, 1/2W, ±1%, -55°C ~ 155°C