CSR1206FTR221
Mfr.Part #
CSR1206FTR221
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 0.221 OHM 1% 1/2W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
221mOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Current Sense
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Thick Film
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
CSR1206FTR221
Stackpole Electronics, Inc. CSR1206FTR221
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 221mOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C