CSR1206FT91L0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CSR1206FT91L0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.091 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thick Film
Resistance :
91mOhm
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Current Sense
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
CSR
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
CSR1206FT91L0
Stackpole Electronics, Inc. CSR1206FT91L0
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 91mOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C