CSR1206FKR550
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CSR1206FKR550
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.55 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Composition :
Thick Film
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
CSR
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Feature :
Current Sense
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Resistance :
550mOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
CSR1206FKR550
Stackpole Electronics, Inc. CSR1206FKR550
CSR Series, Thick Film, 550mOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C