CSR1206FK62L0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CSR1206FK62L0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.062 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Feature :
Current Sense
Number of Terminations :
2
Series :
CSR
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm