CS82C55AZ
Mfr.Part #
CS82C55AZ
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
PLCC
Description
IC I/O EXPANDER 24B 44PLCC
Stock
32
In Stock :
32
Manufacturer :
Product Category :
I/O Expanders
Width :
16.66mm
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Terminations :
44
Terminal Form :
J BEND
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pin Count :
44
Weight :
2.386605g
Number of I/O :
24
Length :
16.66mm
Terminal Pitch :
1.27mm
Frequency :
8MHz
Factory Lead Time :
7 Weeks
Published :
1998
Power Supplies :
5V
JESD-609 Code :
e3
Max Supply Voltage :
5.5V
Min Operating Temperature :
0°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Frequency (Max) :
8MHz
Package / Case :
PLCC
Pbfree Code :
yes
Height :
3.69mm
Max Operating Temperature :
70°C
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage :
5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
RoHS Status :
RoHS Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Ports :
3
Nominal Supply Current :
1mA
Number of Pins :
Interface :
Parallel
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Mount :
Surface Mount
Min Supply Voltage :
4.5V