CS82C54-10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CS82C54-10
Manufacturer
Harris Corporation
Package / Case
28-LCC (J-Lead)
Datasheet
Download
Description
PROGRAMMABLE TIMER, 3 TIMER(S),
Stock
603
In Stock :
603
Manufacturer :
Harris Corporation
Product Category :
Programmable Timers and Oscillators
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Type :
Programmable Timer
Operating Temperature :
0°C~70°C
Number of Bits :
16
Package / Case :
28-LCC (J-Lead)
Width :
11.505mm
Base Part Number :
82C54
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
External Data Bus Width :
8
Factory Lead Time :
9 Weeks
Length :
11.505mm
Pin Count :
28
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Information Access Method :
PARALLEL, DIRECT ADDRESS
Published :
1996
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Current - Supply :
10mA
Terminal Position :
QUAD
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
28
Terminal Form :
J BEND
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency :
10MHz
Height Seated (Max) :
4.57mm