CS8151YDWF16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CS8151YDWF16
Manufacturer
onsemi
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 5V 100MA 16SOIC
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Voltage 1 :
5V
Terminal Position :
Dual
PSRR :
75dB (120Hz)
Published :
Pin Count :
16
Dropout Voltage1-Nom :
0.4V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Lifecycle Status :
OBSOLETE (Last Updated: 4 days ago)
Packaging :
Tube
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Protection Features :
Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn80Pb20)
JESD-609 Code :
e0
Dropout Voltage :
400mV
Accuracy :
2 %
Width :
7.5mm
Voltage - Input (Max) :
26V
Output Voltage :
5V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
5V
Packing Method :
Rail
Base Part Number :
CS8151
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Input Voltage (Min) :
6V
Number of Terminations :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Tolerance-Max :
3%
Number of Outputs :
1
Number of Functions :
1
Lead Free :
Contains Lead
Number of Pins :
Number of Regulators :
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Control Features :
Reset, Wake-Up, Watchdog
Height Seated (Max) :
2.65mm
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 100mA
Quiescent Current :
20mA
Min Current Limit :
100mA
Pbfree Code :
No
Output Configuration :
Positive
Input Bias Current :
12mA
Output Type :
FIXED
Datasheets
CS8151YDWF16
Introducing Voltage Regulators - Linear onsemi CS8151YDWF16 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:CS8151, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:16, Number of Pins:16, CS8151YDWF16 pinout, CS8151YDWF16 datasheet PDF, CS8151YDWF16 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear onsemi CS8151YDWF16 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
onsemi CS8151YDWF16
Reset, Wake-Up, Watchdog Fixed CS8151 PMIC 16 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
CS8151YDWF16 Overview
Tube cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case. On the Linear IC itself, there are 16 terminations. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~125°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There are a total of 16 pins on this board. There are 1 outputs total on this voltage regulator IC in order to ensure that prompt and sufficient performance is achieved. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. Chips have 16 pins. For your information, the basic part number for this regulator IC is CS8151. RAIL is the way in which the voltage regulator IC is packed. It operates in the 20mA Quiescent Current state.
CS8151YDWF16 Features
400mV dropout voltage