CS75-B2GA471KYVKA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CS75-B2GA471KYVKA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 300/440VAC
Stock
888
In Stock :
888
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Safety
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial, Disc
Ratings :
X1, Y2
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.295Dia 7.50mm
Published :
2001
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Feature :
High Voltage
Series :
CS
Capacitance :
470pF
Lead/Base Style :
Straight
Height Seated (Max) :
0.310 7.90mm
Temperature Coefficient :
B
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated :
440VAC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
CS75-B2GA471KYVKA
TDK Corporation CS75-B2GA471KYVKA
CS 470pF 440VAC Ceramic Capacitor ±10% B 0.295Dia 7.50mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
CS75-B2GA471KYVKA Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.295Dia 7.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is B.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 7.493mm.
CS75-B2GA471KYVKA Features
a size/dimension of 0.295Dia 7.50mm