CS712525Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CS712525Z
Manufacturer
Cantherm
Package / Case
Cylinder with Mounting Flange
Datasheet
Download
Description
THERMOSTAT 125DEG C SPST-NC CYL
Stock
59
In Stock :
59
Manufacturer :
Cantherm
Product Category :
Temperature Sensors - Thermostats - Mechanical - Industrial
Termination Style :
Quick Connect
Package / Case :
Cylinder with Mounting Flange
Circuit :
SPST-NC
Mount :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Chassis Mount
Current Rating - AC :
10A 250V 15A 125V
Switching Temperature :
257°F 125°C
Tolerance :
±9°F ±5°C
Series :
R53
Switching Cycles :
100k
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2010
Factory Lead Time :
11 Weeks
Current Rating - DC :
10A 24V 15A 12V
Datasheets
CS712525Z
Cantherm CS712525Z
R53 Switching Cycles: 100K 10A 250V 15A 125V - AC 10A 24V 15A 12V - DC Quick Connect Chassis Mount SPST-NC 257°F 125°C - Switching ±9°F ±5°C
CS712525Z Overview
A Cylinder with Mounting Flange package protects mechanical temperature sensors from damage.
CS712525Z Features
Switching Temperature: 257°F 125°C
R53 Series
Current Rating - AC: 10A 250V 15A 125V
Current Rating - DC: 10A 24V 15A 12V