CS65-B2GA221KYNKA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CS65-B2GA221KYNKA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 300/440VAC
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
B
Lead/Base Style :
Straight
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Published :
Capacitance :
220pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Radial, Disc
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Diameter :
600 µm
Feature :
High Voltage
Applications :
Safety
Mounting Type :
Through Hole
Composition :
Ceramic
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
300VAC
Voltage - Rated AC :
400V
Series :
CS
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness :
5.0038mm
Diameter :
7mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Termination :
Radial
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ratings :
X1, Y2
Datasheets
CS65-B2GA221KYNKA
TDK Corporation CS65-B2GA221KYNKA
CS 220pF 300VAC Ceramic Capacitor ±10% B 0.276Dia 7.00mm -55°C~125°C High Voltage Through Hole Radial, Disc
CS65-B2GA221KYNKA Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals B indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
CS65-B2GA221KYNKA Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm