CS5422GDR16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CS5422GDR16
Manufacturer
onsemi
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG CTRLR BUCK 16SOIC
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
DC DC Switching Controllers
Output Current-Max :
1.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Duty Cycle (Max) :
100%
Synchronous Rectifier :
yes
Function :
Step-Down
Clock Sync :
No
Topology :
Buck
Input Voltage (Min) :
10.8V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Output Configuration :
Positive
Width :
3.9mm
Frequency :
750kHz
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Pbfree Code :
No
Control Features :
Frequency Control
Input Voltage-Nom :
12V
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Control Mode :
CURRENT/VOLTAGE-MODE
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
7.8V~16V
Published :
Height Seated (Max) :
1.75mm
Output Voltage :
1.5V
Number of Outputs :
2
Frequency - Switching :
150kHz~600kHz
JESD-609 Code :
e0
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
CS5422
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
16
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Length :
9.9mm
Switcher Configuration :
PHASE-SHIFT
Lead Free :
Contains Lead
Lifecycle Status :
OBSOLETE (Last Updated: 1 week ago)
Output Type :
Transistor Driver
Number of Pins :
16
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
Datasheets
CS5422GDR16
Introducing DC DC Switching Controllers onsemi CS5422GDR16 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:CS5422, Number of Terminations:16, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:16, CS5422GDR16 pinout, CS5422GDR16 datasheet PDF, CS5422GDR16 amp .Beyond DC DC Switching Controllers onsemi CS5422GDR16 ,we also offer TPS51124RGER, TPS40200MDREP, LTC3851AEMSE#TRPBF, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.