CS3102A-24-63P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CS3102A-24-63P
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN RCPT MALE 24P SILV SLDR CUP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Box, Flanges, Panel
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
24
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Applications :
Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Number of Contacts :
24
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Neoprene
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Constantan, Copper Alloy
Cable Opening :
1.375 (34.93mm)
Termination :
Solder Cup
Contact Plating :
Silver
Contact Finish - Mating :
Silver
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Unshielded
Series :
CS, MIL-5015 Derivative
Radiation Hardening :
No
Datasheets
CS3102A-24-63P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 24 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
CS3102A-24-63P Overview
CS3102A-24-63P Features
CS, MIL-5015 Derivative series
CS3102A-24-63P Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
CS3102A-24-63P Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER