CS29-12IO1C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CS29-12IO1C
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
ISOPLUS220™
Datasheet
Download
Description
SCR 1.2KV 35A ISOPLUS220
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Packaging :
Tube
Mount :
Through Hole
Base Product Number :
CS29
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Series :
Current - On State (It (AV)) (Max) :
23A
Mounting Type :
Through Hole
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
IXYS Corporation
Package / Case :
ISOPLUS220™
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
200A 215A
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Surface Mount :
No
Package Shape :
RECTANGULAR
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e1
Hold Current :
50mA
Case Connection :
Isolated
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Pin Count :
3
Current - Off State (Max) :
2mA
RMS Current (Irms) :
35A
Configuration :
Single
DC Gate Trigger Current-Max :
65 mA
HTS Code :
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
65mA
Supplier Device Package :
Terminal Position :
Single
Number of Terminations :
3
RMS On-state Current-Max :
35 A
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200V
Number of Pins :
220
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Elements :
1
Current - Hold (Ih) (Max) :
50mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
35A
SCR Type :
Standard Recovery
Terminal Form :
Number of Terminals :
Trigger Device Type :
SCR
Voltage - Off State :
1.2kV
Product Status :
Active
Package :
Box
Datasheets
CS29-12IO1C
Littelfuse CS29-12IO1C
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 1.5V-On State (Vtm) (Max) 2mA-Current - Off State (Max) 3-Termination Tube ISOPLUS220™ Through Hole
CS29-12IO1C Overview
Current RMS is the average strength of the current without regard to its direction, and the current's RMS current (Irms) is 35A.For a device to function normally, it is important that the RMS on-state current remains below 35 A.Devices are characterized by their repetitive peak off-state voltage, which, in this case, is 1200V.Electrical, electromagnetic, and electronic devices require a holding current (hypostatic) to remain in the 'ON' state, and the current may be 50mA.DC gate trigger current-Max of 65 mA is the gate current required to switch a device from blocked to unblocked (On).
CS29-12IO1C Features
its RMS current (Irms) is 35A
the repetitive peak off-state voltage of this device is 1200V
its current can be 50mA