CS220-16M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CS220-16M
Manufacturer
Central Semiconductor
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
SCR 600V 16A TO220
Manufacturer :
Central Semiconductor
Product Category :
Thyristors - SCRs
Pin Count :
3
Mount :
Through Hole
Hold Current :
20mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Voltage - Off State :
600V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
16A
RMS Current (Irms) :
16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6V
Pbfree Code :
No
SCR Type :
Standard Recovery
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
15mA
Package / Case :
TO-220-3
Datasheets
CS220-16M
Central Semiconductor CS220-16M
Standard Recovery -40°C~125°C 1.6V-On State (Vtm) (Max) Bulk TO-220-3 Through Hole
CS220-16M Overview
The RMS current describes the current's average strength, disregarding its direction, and its RMS current (Irms) is 16A.The holding current (hypostatic) for electrical, electromagnetic, and electronic devices is the minimum current which must pass through a circuit in order for it to remain in the 'ON' state, and its current can be 20mA.
CS220-16M Features
its RMS current (Irms) is 16A
its current can be 20mA