CS13-E2GA332MYGS
Mfr.Part #
CS13-E2GA332MYGS
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial, Disc
Description
CAP CER 3300PF 250VAC RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Pitch :
7.493mm
Temperature Coefficient :
E
Published :
Voltage - Rated AC :
400V
Capacitance :
3300pF
Number of Terminations :
2
Applications :
Safety
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Free :
Lead Free
Lead Diameter :
600 µm
Pbfree Code :
yes
Ratings :
X1, Y2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Thickness :
5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Width :
7mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Composition :
Ceramic
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
E
Lead Length :
5mm
Feature :
High Voltage
Voltage - Rated DC :
250V
Lead/Base Style :
Straight
Reach Compliance Code :
Unknown
Termination :
Radial
Series :
CS
Multilayer :
yes
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
CS13-E2GA332MYGS
TDK Corporation CS13-E2GA332MYGS
CS 3300pF Ceramic Capacitor ±20% E 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
CS13-E2GA332MYGS Overview
This device's program size/dimension is 0.492Dia 12.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 250V can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
CS13-E2GA332MYGS Features
a size/dimension of 0.492Dia 12.50mm
with E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V