CS1210KKX7RYBB224
Mfr.Part #
CS1210KKX7RYBB224
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
CAP CER 0.22UF 250V X7R 1210
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness :
1.5494mm
Mount :
Surface Mount
Applications :
Boardflex Sensitive
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Published :
2016
Factory Lead Time :
33 Weeks
Voltage - Rated :
250V
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Capacitance :
0.22µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Soft Termination
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
CS
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.061 1.55mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
CS1210KKX7RYBB224
YAGEO CS1210KKX7RYBB224
CS 0.22μF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
CS1210KKX7RYBB224 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
CS1210KKX7RYBB224 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm