CS1206KKX7RZBB223
Mfr.Part #
CS1206KKX7RZBB223
Description
CAP CER 0.022UF 630V X7R 1206
Thickness :
1.4478mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
1.6mm
CS
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
X7R
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
HTS Code :
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
1.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Soft Termination
Length :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
1206 (3216 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
630V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Published :
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Capacitance :
0.022µF
Multilayer :
33 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
CS1206KKX7RZBB223
YAGEO CS1206KKX7RZBB223
CS 0.022μF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)