CS1206KKX7RBBB471
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CS1206KKX7RBBB471
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 500V X7R 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
500V
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness :
1.4478mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Applications :
Boardflex Sensitive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Published :
Capacitance :
470pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
Feature :
Soft Termination
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CS
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Datasheets
CS1206KKX7RBBB471
YAGEO CS1206KKX7RBBB471
CS 470pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
CS1206KKX7RBBB471 Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
CS1206KKX7RBBB471 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm