CR8348-2000-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CR8348-2000-F
Manufacturer
CR Magnetics, Inc.
Description
CURR SENSE XFMR 50A T/H
Manufacturer :
CR Magnetics, Inc.
Product Category :
Current Sense Transformers
Series :
CR8300
Termination Style :
PC Pin
Type :
Non-Invasive (Solid Core)
Packaging :
Bulk
Current Ratio :
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Current Rating :
50A
DC Resistance (DCR) :
88Ohm
Frequency :
200kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
PC Pin
Frequency Range :
20kHz~200kHz
Published :
Size / Dimension :
0.925Lx0.433W 23.50mmx11.00mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CR8348-2000-F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:100 20A SMD
  • Murata Power Solutions
    CURR SENSE XFMR 10A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:500 30A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:166 10A T/H